Itirahva aastaring ehk IT-rahvakalender

Kirjutatud millalgi 2020. aastal...

3. jaanuar: sehkendajapäev. Sel päeval tuli joonistada plokkskeeme, et kõik IT-protsessid uuel aastal hästi toimiksid.

6. jaanuar: kolmeadminnipäev. Vanarahva järgi ärkavad sel päeval süsteemihaldurid aastavahetuse hibernatsioonist ning asuvad taas tööle.

14. jaanuar: taliharjapäev. Sel päeval oli vanal ajal kombeks suvest saati karvakasvanud adminnid (Lääne-Eestis ja saartel ka arendajad) sunniviisil pügalasse kupatada, et harjaks kasvanud juustele viisakam väljanägemine anda. Meesterahvastel aeti habe kah ära.

2. veebruar: leegipäev ehk trollijooksupäev (langeb kokku küünlapäevaga). Sel päeval käidi vanasti veebifoorumites trollimas ja fleimimas, et moderaatoritel alanud aastal ikka ja alati tööd ja leiba jätkuks.

Liikuv püha - pangemaarjapäev (langeb kokku tuhkapäevaga). Päev peale vastlapäeva ehk Suure Paastu algus kirikukalendris. Vanarahvas rääkis, et omal ajal olla kõik serverid peale vastlatralli lootusetult panges olnud, adminnid ohanud: "oh Issand!" ja tõotanud meelt parandada.

24. veebruar: mustaõunapäev (Steve Jobsi sünnipäev). Californias teadsid vanad indiaanlased rääkida, et kes sel päeval musta pulloveri ja Levi Straussi teksadega tööle tuleb, saab järgmisel aastal uue Maci läpaka. Aga Eesti Vabariik, va sinder, tegi selle päeva riigipühaks - seepärast ongi Maci läpakaid siinmail veel üsna vähe näha.

16. märts: ignutsipäev (Richard Stallmani ehk püha IGNUciuse sünnipäev). Traditsiooniliselt tähistati seda päeva palverännakuga ainult täiesti vaba tarkvara peal töötavate serverite juurde.

1. aprill: tuhajuhanipäev. Sel päeval ei olnud vanasti ühelgi IT-ässal lubatud kasutajatele "RTFM!" või muud sellist nähvata - nood tuli ilusasti ära kuulata ja siis neile viisakalt asjad selgeks teha.

9. mai: nuudlikoodipäev. Sel päeval ei tohtinud ükski tarkvaraarendaja tööd teha, vastasel juhul tootis ta kogu järgneva aasta kohutavat spagetti.

23. juuni: tuuripäev (Alan Turingi sünnipäev). Sel päeval tulevat IT-inimestele mingid hullud tuurid peale - pole ka ime, jaanilaupäev ju.

25. juuni: ikaldusepäev. Kui vanasti IT-rahvas jaanipäevast toibus, järgnes ikaldus ja nutt ja hala.

10. juuli: seitsmeviirusepäev. Arvati, et kes sel päeval pahavaraga pihta saab, roogib veel järgmised seitse nädalat enda arvutit puhtaks.

31. august: randmevalupäev. Sel päeval tehti maagilisi toiminguid karpaalkanalisündroomi vältimiseks järgmisel aastal.

1. september: skriptitatipäev (langeb kokku õppeaasta alguse ehk tarkusepäevaga). Sel päeval tuli vanarahva sõnutsi enda veebilehti eriti hoolikalt valvata: kui siis mõni skriptitatt lehe ära sodis, pidanud lehe haldaja terve järgneva aasta lolli näoga ringi käima.

28. oktoober: väravavillupäev (Bill Gatesi sünnipäev). Sel päeval koguti vanal ajal andameid ning vanarahvas uskus ka, et sel päeval paigaldatud Windowsi ükski pahavara ei võtvat.

2. november: kolmeklahvipüha (langeb kokku hingedepäevaga). Vanade hallide MS-DOSi aegade suur tähtpäev, mil IT-inimesed vajutasid endale Ctrl-Alt-Del (tegid reseti ehk ajasid endal pildi eest ära). Vana-Võrumaal öeldi "kolmõklahvipühi' omma' nii suurõ' õt liigu-õi esiki paki' võrgon" ("kolmeklahvipüha on nii suur püha, et isegi paketid ei liigu Internetis"). Harjumaal peeti sel päeval ka suureussipäeva (kunagise Suure Ussi järgi, mis tegi Ctrl-Alt-Del pea kogu Internetile).

28. detsember: pingviinapäev (Linus Torvaldsi sünnipäev). Sel päeval käis vana aja IT-rahvas loomaaias pingviine vaatamas ning eriti kanged tegelased tegid läbi erilise rituaali, lastes pingviinil end nokaga näpistada.

31. detsember: kettaheitepäev. Sel päeval tuli vanasti aasta jooksul nässu läinud kõvakettad jäätmejaama viia ja seal hästi kaugelt õigesse kasti heita. Kes kastile pihta sai, võis loota riistvaraeelarve kasvu uuel aastal.

Kogu aasta jooksul, liikuv püha: aknamanapäev. Päev pärast iga suuremat Windowsi süsteemiuuendust. "Kes sel päeval manamise ära unustab, peab seda tegema kogu järgneva nädala" (Stanfordi vanasõna).

Koostas:

Kakk Siiber,
Kõikide Lolluste Doktor ja isehakanud etnograaf


Tagasi Kakupesa esilehele

2021 Kaido Kikkas. Käesoleva dokumendi paljundamine, edasiandmine ja/või muutmine on sätestatud kas GNU Vaba Dokumentatsiooni Litsentsi versiooni 1.2 või uuemaga (Litsentsi ingliskeelne täistekst) või Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Eesti litsentsi või uuemaga.

GNU FDL Creative Commons BY-SA 3.0 Estonia